Forum nokii n95 Zostań administratorem ! Forum do kupienia pod linkiem Allegro

Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uwaga na numer 704 604 002
07-08-2009, 03:13 PM
Post: #1
Uwaga na numer 704 604 002
[ad]Jeśli ktoś puszcza Ci sygnał z numeru wyglądającego na komórkowy, a Ty masz w zwyczaju oddzwaniać - uważaj, nie rób tego. Zwłaszcza jeśli jest to numer zaczynający się od 704. Oddzwaniając, możesz stracić sporo pieniędzy.
Proceder wygląda następująco: dzwoni Ci telefon, po jednym sygnale rozmówca się rozłącza. Ty oddzwaniasz... na tzw. numer o podwyższonej płatności.Więcej na ten temat
Opolskie: wyłudzili milion złotych od chorego biznesmena 02.07.2009 15:46
Wyłudzał pieniądze podając się za żołnierza 01.07.2009 18:00
Rozbito stuosobowy gang oszustów z Łodzi 25.06.2009 11:12


O procederze poinformował nas jeden z Użytkowników portalu Onet.pl.

Numer, z którego przychodzi połączenie zaczyna się od 704. To numer tzw. sieci inteligentnej, działający w systemie pay-for-call. Przykładowy numer to: 704 604 XXX. W dobie coraz większej liczby operatorów komórkowych, numer ten wygląda na nie budzący podejrzeń. Nie każdy jednak wie, że jest to numer sieci inteligentnej, tzw. numer o podwyższonej płatności. Po oddzwonieniu na powyższy numer słyszymy, że połączenie kosztuje ponad 9zł/min., a następnie, że nie udało nam się wygrać w konkursie.

Numer, który jest przy tym wykorzystywany, został zarejestrowany przez firmę GTS Energis. Rzeczniczka firmy, Elżbieta Pazgan-Smoter, mówi, że nic nie wie o takim procederze. Zapewnia jednak, że zajmie się sprawą.

- Z punktu widzenia prawa telekomunikacyjnego wszystkie obowiązki są spełnione. Jest to zgodne z prawem - mówi portalowi Onet.pl rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Jacek Strzałkowski. - Wszystko jest zgodnie z ustawą. Najpierw jest zapowiedź, ile będzie kosztowało połączenie. Do końca zapowiedzi słownej jest to treść bezpłatna. Dopiero potem jest naliczana opłata - mówi Strzałkowski. Rzecznik przypomina, że podanie wiadomości o podwyższonej płatności jest obowiązkiem, wprowadzonym do ustawy jakieś dwa lata temu. Strzałkowski mówi, że firma GTS Energis normalnie zarejestrowała usługę na podany numer, poinformowała o kwocie za połączenie oraz informuje o tym osoby dzwoniące. UKE natomiast nie kontroluje treści zgłaszanych przez operatora. Rzecznik mówi tylko, że wie, iż są to "jakieś konkursy, quizy".

- To firma ponosi odpowiedzialność za sprzedawane treści. UKE tego nie kontroluje - mówi Strzałkowski i zaznacza, że jeśli są wątpliwości co do treści i formy jej sprzedaży, to powinna się tym zająć policja - zbadać kto dostarcza treści, dlaczego w takiej formie. Rzecznik UKE przypomina także, że działania tego typu już się zdarzały. Dwa lata temu była podobna sytuacja z numerem 0300 z sieci stacjonarnej i chodziło o możliwość doładowania telefonu komórkowego. W rzeczywistości doładowywaliśmy telefon komuś, a nie sobie.

Co na to wszystko policja? Najprostsza rada - nie oddzwaniać. Jednak specyfika niektórych zawodów wymaga tego.

- Przestępcy rzadko dzwonią do osób prywatnych, a jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, należy zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. Mechanizm działania wygląda następująco: Po godzinach pracy biura na dostępne (z reguły w sieci lub książce telefonicznej) numery dzwoni się z numeru 0704. Może to być nawet jeden sygnał. Ślad po wykonaniu połączenia z tego numeru pozostaje na wyświetlaczach pozwalających go zidentyfikować. Pracownicy firmy przychodzący rano do pracy, widząc na wyświetlaczu nieznany numer, oddzwaniają i wtedy odsłuchują informację o następującej lub podobnej treści: "płaci pan za połączenie 9 zł, ale niestety nie udało się tym razem wygrać w konkursie" - informuje policja na stronie policja.pl.

Według kodeksu karnego jest to wprowadzenie w błąd prowadzące do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

***

Numer 704 - "Jest to usługa TP, umożliwiająca w szybki i łatwy sposób przeprowadzenie teległosowania, telekonkursu, plebiscytu, sondażu lub też dokonanie telepłatności przy użyciu publicznej sieci telefonicznej. Usługa pozwala na błyskawiczne zliczanie nawet bardzo dużej ilości głosów oddanych telefonicznie. Użytkownik (Abonent) ma możliwość wzięcia udziału we wszelkiego rodzaju: teległosowaniach, telekonkursach, plebiscytach, sondażach, a może także realizować telepłatności, poprzez wybranie numeru 0-704, co skutkuje obciążeniem go opłata za wykonane połączenie do danego serwisu" (informacja TP SA.).Zródło: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.onet.pl">http://www.onet.pl</a><!-- m -->[/ad]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-08-2009, 04:01 PM
Post: #2
Re: Uwaga na numer 704 604 002
To rozumiem. Bardzo dobry cynk.

Nie Zajmuję się Uploadem. Nie udostępniam plików, tylko się nimi dzielę - wszystkie pochodzą z moich prywatnych zasobów :-)

[Obrazek: slrcio.jpg]

Cogito Ergo Sum...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:

Stopka

Kontakt | Forum nokii n95 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS