Forum nokii n95 Zostań administratorem ! Forum do kupienia pod linkiem Allegro

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.C.E. In Case of Emergency - w nagłym wypadku
04-08-2009, 06:54 PM
I.C.E. In Case of Emergency - w nagłym wypadku
Jestem ratownikiem medycznym i chciałbym wszystkich zapoznać z pewną formą pomocy poszkodowanym w różnych wypadkach min. ICE jest ogólno światowym numerem informacyjnym.

W chwili wypadku służby ratownicze często nie wiedzą, z kim kontaktować się w sprawie osoby
poszkodowanej. Skrót ICE jest znany przez ratowników na całym świecie i może uratować życie,
gdyż w razie potrzeby pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym (grupa krwi,
przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie).

I.C.E. lub ICE (ang. In Case of Emergency, pol. w nagłym wypadku) - skrót informujący do kogo powinni zadzwonić ratownicy w razie nagłego wypadku. Stosowany przeważnie w dwóch formach:
:arrow: w książce adresowej telefonu komórkowego - jako kontakt ?ICE? wpisuje się numer telefonu wybranej osoby. Jeśli takich osób jest kilka, to wpisuje się je pod hasłami ?ICE1?, ?ICE2? itd.
* na karcie ?ICE? wielkości wizytówki wpisuje się imię, nazwisko i numer kontaktowy najbliższych osób. Kartę powinno nosić się cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu.

Podsumowując każdy kto ma komórke powinien mieć numer do bliskiej osoby wpisany jako ICE możecie być nawet w Mozambiku i tam każdy ratownik wie co to jest ICE i pierwsze co zrobi to sprawdzi wam kome i portfel, może wam to życie uratować.
[Obrazek: imageypx.jpg]

W załączniku Karta ICE do wydrukowania i noszenia w portfelu.
Kod:
http://odsiebie.com/pokaz/2104240---9a76.html

Jeśli post jest w złym dziale prosze o nie usuwanie tylko przeniesienie ponieważ jest to słuszna sprawa :-|
Temat zapożyczony od kolegi ze strony <!-- m --><a class="postlink" href="http://ratownik-med.pl/">http://ratownik-med.pl/</a><!-- m -->

[Obrazek: 813.jpg] [Obrazek: 174853936945c9f64b02725.gif]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-08-2009, 07:16 PM
Re: I.C.E. In Case of Emergency - w nagłym wypadku
tylko ze u nas w PL niestety wiekszosc wybiera pierwszy numer na liscie kontaktow
Znajdź wszystkie posty użytkownika
04-08-2009, 07:56 PM
Hm a tutaj sie mylisz ja (i moi znajomi) zawsze patrze najpierw w portfel a potem tel i pierwsze naciskam w książce klawisz 4 czyli i

04-09-2009, 08:49 AM
Predom napisał(a):tylko ze u nas w PL niestety wiekszosc wybiera pierwszy numer na liscie kontaktow
Na prawie każdej poczcie można zakupić brelok z grupą krwi, dodatkowo otrzymujemy kartę na której podajemy swoje dane tj. Imię, nazwisko, grupę krwi, adres zamieszkania itp. oraz naklejkę I.C.E. na telefon komórkowy.
Sam posiadam taki brelok z kartą i naklejką na telefonie. Niestety naklejka się wytarła.

[Obrazek: banner1.png]
04-09-2009, 05:23 PM
grzegorzTST, problem w tym że taki brelok/koszulka/wizytówka z grupą krwi nic nie daje. Badania krwi przed podaniem jej (np po wypadku) robione są zawsze o ile przy poszkodowanym nie ma karty potwierdzającej grupę krwi wydanej przez centrumkrwiodawstwa. Powód jest prozaiczny - lekarz nie zaryzykuje powikłań poprzetoczeniowych... Nie wiadomo nigdy czyj to jest brelok/koszulka/kartka (chociaż przy tej I.C.E z imieniem i nazwiskiem to już wygląda bardziej racjonalnie). Pozatym też lekarz woli mieć potwierdzenie laboratoryjne (czyt karta z centrumkrwiodawstwa bądź przebadanie krwi pod kątem grupy krwi...
04-09-2009, 05:55 PM
No tak masz racje badania grupy krwi sa wykonywane natychmiast po dowiezieniu pacjenta do szpitala. Ale jesli chodzi o ICE to chodzi tu o nr telefonu do bliskiej osoby żony lub matki która powie np jakie leki zazywasz bądz na jaką chorobe chorujesz a to jest naprawde dużo. Ponieważ ratownik nie wie co podać pacjentowi a nawet jaką metodą reanimować. Pacjenta chorego bardzo szybko można zabić przez niewiedze a wtedy ratownik jest za wszystko odpowiedzialny.

04-09-2009, 07:08 PM
xradusx napisał(a):a wtedy ratownik jest za wszystko odpowiedzialny.
No i tu się mylisz. Kłania się podstawowa znajomość prawa. Jeśli ktokolwiek podczas reanimacji zaszkodzi osobie której chciał pomóc, nie grozi mu żadna odpowiedzialność karna. Tego mnie na PO w szkole uczyli Język
Chyba że wobec ratowników jest inaczej - wtedy sorry za wprowadzanie zamętu.
04-09-2009, 10:17 PM
Powiem Ci tak osoba która reanimuje do czasu przybycia ratowników nie jest tak odpowiedzialna jak ratownik który podaje leki a na PO uczą tak żeby każdy pomagał poszkodowanym. Weź podaj Atropine u pacjentów z blokiem serca III stopnia występującym łącznie z szerokim zespołem pobudzeń wtrąconych oraz w przypadku bloku serca II stopnia o periodyce Mobitza, albo u kogoś z niedokrwieniem mięśnia sercowego jest bardzo łatwo przedawkować a wtedy gdy taki ktoś odjedzie to powodzenia. Ogólnie medycyna jest tak szerokim tematem że długo by o tym mówić. Podsumowując używajcie ICE to naprawdę czasami potrafi uratować życie !!!
zapraszam do lektury może się przydać:
Kod:
http://ratownik-med.pl/

04-10-2009, 07:53 AM
Karls, każdy ma obowiązek udzielenia 'pierwszej' pomocy poszkodowanemu pod groźbą odpowiedzialności karnej z art 162 par 1 KK, stosownie jednak do swoich umiejętności i wiedzy.
Dla bliższej jasności wrzucę treść przepisu
Kod:
art. 162
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.
zwróć uwagę na paragraf drugi "lub osoby do tego powołanej", które to w kontekście wszelakich przepisów wewnętrznych jak i rangi ustawowej tak lekarzy jak i ratowników medycznych obligują ich do fachowej pomocy medycznej zgodnie z regułami sztuki (tzw lege artis).

Dlatego też uważa się że osoba która ma szczególny prawny obowiązek niesienia pomocy medycznej (lekarz, ratownik etc) w przypadku naruszenia lege artis może odpowiadać za nieumyślne spowodowanie śmierci (art 155 KK) lub też za spowodowanie nieumyślnie uszczerbku na zdrowiu (art 156§2 KK lub 157§3 KK)

Kończąc ten wywód warto wspomnieć jeszcze tylko o tym że prawo karne nie wymaga od nas zachowań bohaterskich, nie jesteśmy zobligowani do niesienia pomocy gdy ryzykujemy swoim życiem i zdrowiem np jeżeli poszkodowany się topi a my np nieumiemy pływać bądź widzimy że prąd rzeki jest za mocny to nie mamy obowiązku w tą rzekę się rzucać z ratunkiem

ps. P.O nie uczy nawet podstawowej znajomości prawa Duży uśmiech Jednakże wiem o co twojemu nauczycielowi chodziło, mianowicie miał pewno na myśli jakieś przypadkowe złamanie żebra podczas resuscytacji bądź też inne uszkodzenie ciała którego poszkodowany może doznać podczas transportu - w takim przypadku jest to traktowane jako stan wyższej konieczności. (zależy jednak też od innych okoliczności np czy osoba ratująca była trzeźwa)

ps2.
xradusx
, ja wiem że dyskusja jest o I.C.E, jednakże po prostu chciałem się odnieśc to tematu tych breloczków/koszulek z grupą krwi i przekonania społeczeństwa że one mogą coś pomóc.
04-10-2009, 10:09 AM
Niedzwiedz87 napisał(a):ps. P.O nie uczy nawet podstawowej znajomości prawa Duży uśmiech
Nigdy nie powiedziałem że PO tego uczy Duży uśmiech

Niedzwiedz87 napisał(a):xradusx[/b], ja wiem że dyskusja jest o I.C.E, jednakże po prostu chciałem się odnieśc to tematu tych breloczków/koszulek z grupą krwi i przekonania społeczeństwa że one mogą coś pomóc.
Myślę że to ICE faktyczne może pomóc ale te breloczki to trochę śliska sprawa. Myślę, że żaden ratownik nie zaryzykuje podania krwi na podstawie tego czegoś....
05-21-2009, 09:14 AM
Z tego co mi wiem, jeśli stan pacjent jest "krytyczny" i nie ma czasu na jakiekolwiek badania to lekarze podają produkty krwiopochode, żeby zgadzała się ilość "płynu" we uk. krwionośnym.

I tak a pro po to żeby nie mieć rozprawy w sądzie, że się nie udzieliło pierwszej pomocy, to wystaraczy zadzwonić po pomoc, co innego osoby wyszkolone(rat. wopr, osoby szkolące harcerzy itp) to są to osoby które same chcą wiedzieć więcej o first aid więc one się nie wahają.

podsumowując:
laicy z pierwszej pomocy - wystarczy, że zadzwonicie po pomoc i podacie gdzie jest miejsce, ile rannych i w jakim wieku i o to wszystko co zapyta was osoba która z wami rozmawia w centrali.
wyszkolieni- wiedzą co robić, udzielają pierwszej pomocy aż do przejęcia akcji przez osoby, które stoją wyżej w hierarchii ratowania życiaUśmiech

Pzdr.
05-21-2009, 09:14 AM
Z tego co mi wiem, jeśli stan pacjent jest "krytyczny" i nie ma czasu na jakiekolwiek badania to lekarze podają produkty krwiopochode, żeby zgadzała się ilość "płynu" we uk. krwionośnym.

I tak a pro po to żeby nie mieć rozprawy w sądzie, że się nie udzieliło pierwszej pomocy, to wystaraczy zadzwonić po pomoc, co innego osoby wyszkolone(rat. wopr, osoby szkolące harcerzy itp) to są to osoby które same chcą wiedzieć więcej o first aid więc one się nie wahają.

podsumowując:
laicy z pierwszej pomocy - wystarczy, że zadzwonicie po pomoc i podacie gdzie jest miejsce, ile rannych i w jakim wieku i o to wszystko co zapyta was osoba która z wami rozmawia w centrali.
wyszkolieni- wiedzą co robić, udzielają pierwszej pomocy aż do przejęcia akcji przez osoby, które stoją wyżej w hierarchii ratowania życiaUśmiech

Pzdr.
05-21-2009, 09:25 AM
Cytat:Z tego co mi wiem, jeśli stan pacjent jest "krytyczny" i nie ma czasu na jakiekolwiek badania to lekarze podają produkty krwiopochode, żeby zgadzała się ilość "płynu" we uk. krwionośnym.
W takich sytuacjach podaje się krew grupy 0-

Cytat:laicy z pierwszej pomocy - wystarczy, że zadzwonicie po pomoc i podacie gdzie jest miejsce, ile rannych i w jakim wieku i o to wszystko co zapyta was osoba która z wami rozmawia w centrali.
Zgodzę się, gdyż sama doktryna podaje takie czynności jako pierwszą pomoc przedmedyczną, jednakże rozszerzyłbym to o jeszcze ew. zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz inne czynności ratunkowe nie rozumiane jako pierwsza pomoc sensu stricte
05-21-2009, 09:25 AM
Cytat:Z tego co mi wiem, jeśli stan pacjent jest "krytyczny" i nie ma czasu na jakiekolwiek badania to lekarze podają produkty krwiopochode, żeby zgadzała się ilość "płynu" we uk. krwionośnym.
W takich sytuacjach podaje się krew grupy 0-

Cytat:laicy z pierwszej pomocy - wystarczy, że zadzwonicie po pomoc i podacie gdzie jest miejsce, ile rannych i w jakim wieku i o to wszystko co zapyta was osoba która z wami rozmawia w centrali.
Zgodzę się, gdyż sama doktryna podaje takie czynności jako pierwszą pomoc przedmedyczną, jednakże rozszerzyłbym to o jeszcze ew. zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz inne czynności ratunkowe nie rozumiane jako pierwsza pomoc sensu stricte
05-21-2009, 10:04 PM
Nie zawsze w szpitalu jest wystarczająco jednostekOczko
Odpowiedz 

Skocz do:

Stopka

Kontakt | Forum nokii n95 | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS